Kosmos

1795 + 1 = 1796 Tytuł: Czas…

1795 + 1 = 1796

Tytuł: Czas Marsa. Dlaczego i w jaki sposób musimy skolonizować Czerwoną Planetę
Autor: Richard Wagner, Robert Zubrin
Gatunek: astronomia, astrofizyka
Ocena: 9/10
ISBN: 8371800371
Tłumacz: Leszek Kallas
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 424

Następnym krokiem ludzkości w kosmos będzie Mars: jest stosunkowo blisko Ziemi, przypomina ją najbardziej ze wszystkich planet Układu Słonecznego i znajduje się w zasięgu naszych możliwości technicznych. Czas Marsa opowiada o tym wszystkim, szkicując jednocześnie realny program załogowych lotów na Czerwoną Planetę, opisując metody poruszania się po jej powierzchni, zakładania na niej baz mieszkalnych i wykorzystywania jej bogactw naturalnych; a nawet kreśląc wizje przeobrażania planety na skalę globalną, tak by ludzie mogli oddychać marsjańskim powietrzem i pływać w marsjańskich rzekach.

Robert Zubrin to jeden z najbardziej cenionych inżynierów branży kosmicznej, współpracownik NASA, prezes amerykańskiego National Space Socie

To jest przykład jak powinna zostać napisana książka popularnonaukowa. Duża ilość argumentów poparta: wykresami, liczbami, prostymi działaniami, tabelkami, które paradoksalnie nie odstraszają a dają słuszne poczucie, że autor tekstu wie o czym pisze i nie jest to tylko stricte teoretyzowanie. Przekaz ułatwia też ilość rysunków, które ułatwiają wyobrazić sobie co autor ma na myśli jak i również łatwy język tekstu się do tego przyczynia.
Głównym tematem jaki został w książce poruszony jest tytułowa planeta Mars i sens jej kolonizacji. Robert Zubrin i Richard Wagner dają optymistyczne, solidne warunki i argumenty będące za kolonizacją czerwonej planety. Drugą sprawą poruszoną w tej lekturze jest problem szeroko pojętej administracji i polityki (Głównie tej w USA). W skrócie zdaniem autora to kongres w USA strasznie hamuje rozwój w tej dziedzinie poprzez m.in zbyt małe dofinansowanie na rzecz tej inicjatywy. Zubrin poświęcił cały rozdział odnośnie tego problemu.
Książka została wydana w 1997 roku, więc pewnie kilka informacji się zestarzało, ale mimo to polecam. Masa ciekawych informacji.
Fun fact: Autor uważał, że (mniej więcej) w naszych obecnych czasach będziemy już regularnie latać na Czerwoną planetę ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) wszystko by się udało gdyby nie ten wścibski kongres USA ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Poniżej wklejam szczegółową rozpiskę co dokładniej znajdziemy w książce.

Książka Roberta Zubrina i Richarda Wagnera w przystępny sposób porusza następujące zagadnienia:

-różne koncepcje załogowych wypraw na Marsa
-plan Mars Direct, proponujący niskobudżetowe loty załogowe na Marsa za 10 lat
-technologie rakietowe, umożliwiające dotarcie na Marsa
-trajektorie podróży międzyplanetarnej i możliwości transportu pomiędzy Ziemią a Marsem
-sposoby pokonywania przeciwności: promieniowania kosmicznego, braku grawitacji, burz pyłowych i surowego marsjańskiego klimatu
-plan zbadania planety przez kolejne misje załogowe, z wykorzystaniem pojazdów terenowych i telerobotów
-budowa stałej marsjańskiej bazy dla kilkuset osób, z terenami zielonymi i uprawami
-technologie potrzebne ludziom na Marsie: produkcja paliwa rakietowego i paliwa do pojazdów marsjańskich, wytwarzanie tlenu, wody itd.
-wyjątkowy charakter Czerwonej Planety, umożliwiający ludzkie osadnictwo i rozwój cywilizacji przemysłowej
-perspektywy kolonizacji Marsa
-co będzie się opłacać produkować na Marsie i przywozić na Ziemię, czyli podstawy marsjańskiej gospodarki
-terraformowanie – proces przeobrażania Marsa na podobieństwo Ziemi: przekształcanie powierzchni i atmosfery planety do postaci umożliwiającej rozwój ziemskiej biosfery, czyli zmiana planety zimnej, suchej i wymarłej w żywą, ciepłą i wilgotną.

#bookmeter #ksiazki #mars #kosmos #astronomiabookmeter #astrofizykabookmeter